Van’da çalışmalarına Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü judo antrenörü Rakip Aslan eşliğinde devam eden ve federasyon tarafından yapılan geçtiğimiz günlerde yapılan Türkiye Judo Şampiyonası’nda rakiplerini mağlup ederek kendi kategorilerinde sergiledikleri üstün performanslarından dolayı federasyon yetkilileri tarafından büyük bir beğeni toplayarak, şampiyonadan ilk 2’ye girerek judo ümit milli takımına girmeye hak kazanmışlardı.

  28-30 Haziran 2024 tarihleri arasında Makedonya'da düzenlenen Minikler Balkan Judo Şampiyonası’nda milli kadroda yer alan, Van Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Milli Judocusu Asya Özmuş 40 kilo kadınlarda ter döktüğü şampiyonada tüm rakiplerini mağlup ederek Altın madalya kazanarak Balkan Şampiyonu olurken, bir diğer Van’lı sporcu Havva Kaya ise 48 kilo kadınlar kategorisinde Balkan Üçüncüsü oldu.

  Asya Özmuş’un kazandığı Balkan Şampiyonluğu ile Havva Kaya’nın elde etmiş olduğu Balkan Üçüncüsü dereceleri ile madalya kürsüsünde yer alan sporcuların elde ettikleri bu başarıları ise Van’da büyük bir sevinçle karşılandı.

  Van Gençlik ve Spor İl Müdürü Yalçın Özdemir, Kuzey Makedonya'da düzenlenen Minikler Balkan Judo Şampiyonası’nda Altın madalya kazanarak Balkan Şampiyonu ve Bronz madalya kazanarak Balkan Üçüncüsü olan başarılı sporcuları tebrik etti. İl Müdürü Yalçın Özdemir, tebrik mesajında şu ifadelere yer verdi; “Kuzey Makedonya'da düzenlenen Minikler Balkan Judo Şampiyonası’nda ilimize ve ülkemize Balkan Şampiyonluğu ve Balkan Üçüncülüğü kazanan sporcularımızı ve sporcularımızın başarılarında emeği çok olan milli antrenörümüzü de yürekten kutluyorum.

  Milli judocularımız kariyerinin ilk Balkan derecesini elde ettiler. Bu başarılar inşallah artarak devam edecek. Balkan Şampiyonu Asya Özmuş ve Balkan Üçüncüsü olarak bizleri gururlandıran Havva Kaya’nın başarısında emeği olan herkese teşekkür ediyor, milli judocularımıza başarılarının devamını diliyorum." Diye konuştu.

  Yapılan ödül töreni sonunda konuşan judo antrenörü Rakip Aslan, “Türkiye Judo Federasyonumuz tarafından düzenlenen ve Dünya’nın birçok ülkesinden 420 sporcunun katılımı ile gerçekleştirilen Minikler Balkan Şampiyonası’na bizlerde ülkemizi ve ilimizi temsilen 2 sporcumuz ile katıldık. 40 kiloda ülkemizi temsil eden sporcumuz Asya Özmuş kazandığı altın madalya ile Balkan Şampiyonu olurken, 48 kilo kadınlarda ter döken bir diğer sporcumuz Havva Kaya ise Balkan Üçüncüsü oldu. Sporcularımızın müsabakalarda sergiledikleri mücadeleleri federasyonumuz yetkilileri tarafından beğenilerek sporcularımızdan Asya Özmuş ve Havva Kaya, Türkiye Judo Milli Takım Kampı’na davet edildiler. Buradan dereceye giren sporcularımızı tebrik ediyoruz. İnşallah bu güzel başarılarımıza bir başarıda Dünya Şampiyonası’ndan eklenecektir.

  Son olarak dereceye giren bütün sporcularımızı tebrik ediyor, kendim ve sporcularım adına kazandığımız başarılarımızda bizlere her zaman destek olarak yanımızda olan il müdürlüğümüz başta olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz.” Dedi.