Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 2023-2024 Faaliyet Programı çerçevesinde, Van Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından organize edilen "Okul Sporları Halk Oyunları İl Birinciliği" yarışmaları sona erdi. Geleneksel halk oyunlarının coşkusunu yaşatan yarışmaları, Van’da büyük ilgi gördü.

  Nur Tatar Spor Salonu'nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan yarışmalar minikler, yıldızlar, gençler geleneksel, düzenlemeli ve düzenlemesiz kategorilerinde yapıldı. 30 okuldan 450 öğrenci ve eğitmen, hakem ve gözlemcilerin katılımıyla başlayan yarışmalarda, ekiplerin dereceye girebilmek için kıyasıya mücadeleleri salondakiler tarafından ilgiyle izlendi. Yöre kültürünün en güzel şekilde yansıtıldığı oyunlarda öğrenciler birinci olabilmek için ter döktü.

  Gençler Düzenlemeli dalında Nene Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi birinci olurken, İsmail Öztürkçü Anadolu Lisesi ikinci ve Borsa İstanbul Anadolu Lisesi ise üçüncü oldu. Yıldızlar Düzenlemesiz dalında Fevzi Geyik Ortaokulu birinci, Birol Emin Ortaokulu ikinci ve Van Ortaokulu ise üçüncü oldu. Yıldızlar Düzenlemeli dalda Özalp 3 Nisan Ortaokulu birinci olurken, Hilmi Irak Ortaokulu ise ikinci oldu.

  Gençler Düzenlemesiz kategorisinde İpekyolu Anadolu Lisesi birinci, Van Anadolu Lisesi ikinci ve Edremit Mesleki Teknik Anadolu Lisesi ise üçüncü oldu.

  Minikler Düzenlemesiz dalında Koç İlköğretim Okulu birinci, Fevzi Çakmak İlkokulu ikinci ve Müslih Görentaş Ortaokulu üçüncü olurken, Minikler Düzenlemeli dalında Van Gölü Ortaokulu birincilik kupasının sahibi olmayı başardı.

  6 farklı kategoride yapılan okullar arası halkoyunları yarışmaları sonunda dereceye giren ekiplere ödülleri, Van Gençlik ve Spor İl Müdürü Yalçın Özdemir, Halkoyunları İl Temsilcisi, Ulusal Halkoyunları Hakemleri ve diğer protokol üyeleri tarafından verildi.

  Yapılan ödül töreni sonrası tüm sporcu ve eğitmenleri tebrik ederek başarılar dileyen, Van Gençlik ve Spor İl Müdürü Yalçın Özdemir yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Gençlik ve Spor Bakanlığımız tarafından 2023-2024 Eğitim ve Öğretim yılı kapsamında il müdürlüğümüz okul sporları birimimiz ve il temsilciliğimiz tarafından organize edilen okullar arası halkoyunları yarışmalarını bu yıl 30 okulumuzdan 450 öğrenci, eğitmen, hakem ve gözlemcilerimizin katılımlarıyla büyük bir coşkuyla gerçekleştirdik.

  Bu duygu ve düşüncelerle geleneğimiz olan halkoyunlarını gelecek nesillerimize aktarılması konusunda en büyük destekçimiz olan halkoyunları eğitmenlerimize çok teşekkür ediyor, bu yarışmanın gerçekleşmesinde emeği geçen başta çalışma arkadaşlarım olmak üzere, il temsilciliğimize ve tüm paydaşlarımıza çok teşekkür ediyor, dereceye giren okullarımızı tebrik ediyorum.” Şeklinde konuştu.