Van Gençlik Spor İl Müdürlüğü tarafından eğitim ve öğretim sezonu boyunca çeşitli okullarda okuyan öğrencilere, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “Yüzme Bilmeyen Kalmasın” Projesi kapsamında birçok öğrenciye ücretsiz olarak yüzme eğitimleri verilmeye devam ediyor.

  Ulusal ve uluslararası yarışların yapılabileceği standartlardaki, Van Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Olimpik Yüzme Havuzunda verilen yüzme eğitimleri il müdürlüğü antrenörleri tarafından yaklaşık 4 hafta sürdü.

  Eğitimlerle geleceğin yüzücüleri yetiştirilirken, yüzmeyi öğrenen 06-10 yaş grubu 165 minik sporcu düzenlenen Tecrübesizler Yüzme Yarışmasına katıldı. 18 hakemin görev yaptığı yarışmada minik yüzücüler 50 metre uzunluğundaki havuzda farklı kategorilerde birincilik için kıyasıya bir mücadele sergilediler. Yüzücüler dereceye girebilmek için ter dökerken, aileleri ise tribünlerde tezahürat yapıp destek verdiler.

  Van Gençlik Spor İl Müdürü Arif Özsoy, olimpik yüzme havuzunda geleceğin sporcuları yetiştirildiğini belirterek, "Bu yarışmaya çocuklarımız büyük ilgi gösterdi. Bunun mutluluğunu yaşıyoruz. Bugünkü yarışmamız tecrübesizler yarışı. 06-10 yaş grubu arasındaki çocuklarımıza yönelik bir yarışma. Bununla bir alt yapı oluşturmaya, burada yetenekli çocukları seçmeye çalışıyoruz. Olimpik yüzme havuzundaki yarışmaya 165 kız ve erkek sporcu 6 ayrı kategoride katıldı. Bundan sonraki yarışmamızı da 11 yaş üstü çocuklara yönelik yarışmalar yapacağız. Bu arada sayın Cumhurbaşkanımızın 100 günlük eylem planında hedef koymuş olduğu ve sayın bakanımızın da talimatlarıyla yürütmüş olduğumuz 'Yüzme Bilmeyen Kalmasın' projesi kapsamında ilimiz genelinde bir yıl içerisinde yaklaşık 8 bin çocuğumuza yüzme eğitimleri vermeyi hedefliyoruz. İlçelerimizden bile çocuklarımızı buraya taşıyarak yüzme eğitimleri veriyoruz" dedi.

  İl Müdürü Özsoy; Van'da ulusal ve uluslararası yarışmalarda sporcunun çıkması için çabaladıklarını ifade ederek, "Yüzme çok zor bir branş. Van olarak yüzmede bölge derecelerimiz var. Hedefimiz ise, Türkiye şampiyonluğu ve daha sonra da ülkemizi uluslararası yarışmalarda temsil etmek. Amacımız milli takıma sporcu kazandırmak. Yüzmede sporculuk dönemi sona erenler, yaşı biraz daha ilerleyen arkadaşlarımız antrenör ve cankurtaran gençlerimiz de var. Yüzme antrenörleri ve cankurtaranlar hepsi bu havuzda eğitim görerek burada yetişen gençler. Bu da bizi çok mutlu ediyor.

  Bu yarışmanın gerçekleşmesinde emeği geçen tüm mesai arkadaşlarımıza, antrenörlerimize, hakemlerimize ve çocuklarına destek olan her bir velimize ayrı ayrı teşekkür ediyor, dereceye giren her bir sporcumuzu da yürekten kutluyorum." Şeklinde konuştu.

  Yüzme İl Temsilcisi Ayhan Tekçe ise, Van'da bu yıl ikincisi düzenlenen Tecrübesizler Yüzme Yarışmalarına minik çocukların büyük ilgi gösterdiğini kaydederek, Olimpik Yüzme Havuzumuzda, Van Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüzde görevli olan 6 antrenör arkadaşımız ile birlikte görev yapıyoruz. Amacımız çocuklarımızı Türkiye Şampiyonasında yüzdürüp milli takıma kazandırmak. Veli, antrenör ve sporcularımız çok çok heyecanlılar. Belirli eğitimler alan sporcularımız ilk kez bu yarışmaya katılarak hünerlerini sergiliyorlar. Burada tecrübe kazanınca çocuklar, İl birinciliği yarışmalarına da girdiklerinde daha iyi sonuçlar elde ediyor. Batı illerinde bu tür yarışmalar çok yapılıyor. Ama Doğu illerinde çok az yapılıyor. Biz de böyle bir yarışmayla çocukları yüzmeye teşvik etmek istedik. Yarışmaya katılan çocuklar kadar, biz antrenör ve veliler de çok heyecanlıyız.” ifadelerini kullandı.