Türkiye Atletizm Federasyonu 2020 faaliyet programında yer alan ve İstanbul’da yapılan U20 Atletizm Şampiyonasına katılan Van Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Atletizm Sporcularından Mahsum Değer 5 bin metre kategorisinde Türkiye Şampiyonu olurken, Van Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü sporcularından Nevin İnce’de Romanya’da yapılan büyükler kategorisinde Balkan Üçüncüsü olmayı başardı.

  Farklı kategorilerde kazandıkları Türkiye Şampiyonluğu dereceleri ile Milli Takıma seçilen Mahsum Değer ile Nevin İnce, 12 ile 13 Eylül 2020 tarihleri arasında ülkemizin ev sahipliğini yaptığı U20 Balkan Şampiyonasında çeşitli ülkelerden 15 sporcu arasından Mahsun Değer 5 bin metre koşuda Balkan şampiyonu oldu. Nevin İnce de Romanya’da yapılan büyükler kategorisinde 400 metre koşuda Balkan 3.lüğünü elde etmeyi başardı.

  Her iki Vanlı sporcunu en büyük hedeflerinin olimpiyatlara katılmak ve Ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek  olduğunu belirttiler.

  Van Gençlik ve Spor İl Müdürü Nevzat İnanç; iki gururumuz Mahsun ve Nevin ile beraberiz. İyi bir değere sahip olan ilimiz, son günlerde bu çıtayı biraz daha yükselterek üst, üste yeni başarılarla tekrar spor kamuoyunun gündemine geldi. Bu son dönemdeki yüksek performanslarıyla özellikle Mahsun ve Nevin çocuklarımız isimlerini sadece Türkiye’nin değil, ulusal, uluslararası spor kamuoyunda gündeme taşıdılar. Bu vesileyle kendilerine ve sonrasında hem onlara destek veren ailelerine, hem de bu performanslarında büyük emek sahibi olan antrenörlerimizi kutluyoruz. Onlara teşekkür ediyoruz. Tabi atletizmde Mahsun’lar ve Nevin’ler yalnız değil, onlarla beraber bu çıtayı her daim yukarı taşıyan başka sporcularımız var. Orhan Avcı’lar, Eylem Gür’ler, Zeynep Bayaçınar’lar, Seherler, Berkanlar daha ismini sayamayacağım birçok elit ve başarılı sporcularımız bu çıtayı, bu bayrağı daha ileriye taşımak için çalışmaya ve mücadele etmeye devam ediyorlar. Sizler aracılığınızla sayın valimize ve il emniyet müdürümüze de teşekkür ediyorum. Tabi Van’daki sanayici ve iş adamımıza da buradan da çağrı yapmak istiyorum. Bu tür elit sporcularımıza sponsor olmak isterlerse biz gerekli iletişimi sağlarız kendileriyle. İnanın bu onların büyük mutluluk kaynağı oluşturacaktır. Çocuklara yapacakları katkılarla olacakları sponsorluklarla hem sporcularımıza büyük destek olacaklar. Hem de bu sporcularımızın elde ettiği her bir başarı da kendi firmalarının katma değerini arttıracaklar. Marka değerini arttıracaklar.”

  Milli Atletizm Antrenörü Hüseyin Esen; yaklaşık 30 tane milli takıma sporcu verdiklerini ve bunların içinde Avrupa şampiyonlarının olduğunu ve dünyada ilk üçe giren sporcularımız var. Birçok Balkan şampiyonu, Balkan’da ilk 3’e giren sporcular yetiştirdik. Bu en son süreçte, bu pandemi döneminde bazı çalışmalarımız aksadı. Gerek çalışma ortamlarını bulamadık. Gerek zaman, zaman spor tesislerimiz kapalı olması bunu da biz bu işi çok sevdiğimiz için bu elit sporcularımızın, yetenekli sporcularımızın kendi imkânlarımızla şehrin çeşitli uzak yerlerinde antrenmanlarımızı yaparak bu şampiyonalara hazırlandık. 1-2 Eylül’de İstanbul’da yapılan gençler Türkiye şampiyonasında ve 4-5 Eylül’de büyükler Türkiye şampiyonasında yarışan sporcularımızın elde ettiği derecelerle Balkan şampiyonasına gitmeye hak kazandık. Gençlerde Mahsun Değer 12 Eylül’de İstanbul’da yapılan Balkan gençler şampiyonasında 5 bin metrede şampiyon oldu. Hemen bir hafta sonra kızımız Nevin İnce Romanya’da yapılan Balkan büyükler şampiyonasında 400 metrede kendisinden büyük rakiplerinin yer aldığı yarışmada balkan üçüncülüğü madalyasının sahibi oldu. Kazandıkları başarılarından dolayı sporcularımızı ve antrenör arkadaşımızı tebrik ediyor, ilimizde atletizm branşına göstermiş oldukları yakın ilgi ve alakalarından dolayı; Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüze ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz.” Şeklinde konuştu.